КАТАЛОГ ТОВАРОВ КАТАЛОГ ТОВАРІВ

Чай трав'яний

    Фільтр

    Трав’яний чай являє собою напій, що отримується шляхом замочування або кип’ятіння трав, спецій, фруктів або інших рослин у теплій воді.

    Ароматна суміш із листя, квіткових бутонів, пелюсток, іноді шматочків гілочок, фруктів, горіхів або навіть овочів – ось такі інгредієнти можуть входити до трав’яного чаю. До складу такого чаю не входять традиційне чайне листя, немає кофеїну.

    Палітра уподобань трав’яного чаю не обмежується фантазією виробника. Ви самі можете експериментувати, комбінуючи при заварюванні різні трав’яні та фруктові чаї.

    Головне – знайти і купити трав’яний чай з екологічно чистих інгредієнтів, без зайвих “добавок” Тому пропонуємо разом розібратися, що таке якісний чай на травах і як відрізнити оригінальний чай від підробки.

    Історія та особливості трав’яного чаю

    Століттями люди різних країн світу використовували рослини для приготування корисних ароматних напоїв.

    Батьківщиною трав’яного чаю вважають Китай, який і сьогодні є лідером у виробництві цього напою. Ще в давнину різні трав’яні збори заварювали і вживали в Індії, щоб долати недуги, покращувати загальне самопочуття.

    У Європі трав’яний чай став популярним у 16 столітті, коли іспанські завойовники привезли його з Америки. Трав’яний чай є традиційним для нашого регіону ще з давніх-давен. Властивості трав та способи їх найкращого використання передаються з покоління до покоління.

    Це означає, що трав’яні чаї можуть мати широкий спектр смаків і ароматів і є гарною альтернативою солодким напоям або воді.

    Ромашковий чай найбільш відомий своїми заспокійливими властивостями і часто використовується в якості снодійного.

    Більш того, ромашка може бути корисна не тільки як снодійне. Також вважається, що він має антибактеріальну, протизапальну і захисну дію на печінку.

    М’ятний чай – один з найбільш часто використовуваних трав’яних чаїв в світі. Хоча він найчастіше використовується для підтримки здоров’я травного тракту, він також має антиоксидантні, протираковими, антибактеріальними та противірусними властивостями.

    Імбирний чай – це пряний і ароматний напій, який містить безліч корисних антиоксидантів, які борються з хворобами. Він також допомагає боротися із запаленням і стимулює імунну систему, але найбільш відомий як ефективний засіб від нудоти.

    Чай гібіскуса виготовляється з яскравих квітів гібіскуса. Має рожево-червоний колір і освіжаючий терпкий смак. Його можна вживати гарячим або холодним.

    Крім яскравого кольору і унікального смаку, чай з гібіскусу має цілющі властивості. Багато досліджень показали, що чай з гібіскусу має властивість знижувати кров’яний тиск.

    Чай з ехінацеєю – надзвичайно популярний засіб, яке, як кажуть, запобігає і скорочує застуду.

    Дані показали, що ехінацея може допомогти зміцнити імунну систему, що може допомогти організму боротися з вірусами або інфекціями.

    Чай з шавлією добре відомий своїми лікувальними властивостями, і наукові дослідження почали підтверджувати деякі з його переваг для здоров’я, особливо для здоров’я мозку.

    Чай із шипшини виготовляється з плодів троянди.

    Він багатий вітаміном С і корисними рослинними з’єднаннями. Ці рослинні сполуки, на додаток до певних жирів, що містяться в плодах шипшини, володіють протизапальними властивостями.

    Сьогодні трав’яний чай популярний у всьому світі, і люди заварюють трави та квіти для використання у щоденному раціоні. Кожен вид трав’яного чаю має свої унікальні властивості та смакові якості, а вибір трав залежить від переваг та потреб людини.

    На що орієнтуватися при виборі чаю: спосіб заварювання та що ще впливає на смак

    Щоб сповна розкрити смакові якості та аромат чаю, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

    • Виберіть продукцію перевірених брендів. Краще купувати чай у продавців із репутацією, щоб бути впевненим у його якості.
    • Підготуйте свіжу воду. Справжній трав’яний чай варто готувати із свіжої води, яку кип’ятили лише 1 раз. Інакше вона втрачає кисень та важливі мінерали.
    • Попередньо нагрійте посуд для заварювання.
    • Покладіть трав’яну суміш у чайник для заварювання. У середньому на 1 склянку води додають 1-2 чайні ложки чаю, але точні пропорції залежить від виду чаю.
    • Залийте гарячою водою і дайте настоятися чаю. Час заварювання може бути різним, але зазвичай для трав’яного чаю це від 5 до 10 хвилин.
    • Додайте цукор чи мед за смаком. Або не додавайте підсолоджувачі, якщо хочете відчути смак кожного чайного інгредієнта.
    • Перетворіть чаювання на приємний ритуал. Сервіруйте чай у гарний посуд і насолоджуйтесь його смаком та ароматом.

    Особливість чаю на травах у тому, що пити можна необмежену кількість чашок на день. Виняток: лікарські трави, настойками яких не варто зловживати.

    Як вибрати якісний трав’яний чай?

    Трав’яний чай купити варто, якщо він відповідає таким критеріям:

    • Якісні інгредієнти у складі. Звертайте увагу на натуральність та свіжість трав, квітів, шматочків фруктів, які є у чаї.
    • Дотримання технології збору та підготовки компонентів виробником. Щоб зберегти свіжість і аромат майбутнього напою, всі складові для чаю повинні бути зібрані в сухий час, не містити листочків, пелюсток з плямами або явними дефектами.
    • Різноманітність інгредієнтів. Хороший трав’яний чай повинен містити різні інгредієнти, щоб створити багатий та насичений смак.
    • Упаковка. Ідеальний варіант – щільна, із захистом вмісту від повітря, світла та вологи. Так збережеться свіжість, аромат та натуральні смакові нотки.
    • Бренд. Вибирайте трав’яний чай від виробників з хорошою репутацією на ринку.
    • Відгуки. Ознайомтеся з рекомендаціями інших покупців, щоб отримати інформацію про якість чаю конкретного бренду.
    • Враховуйте особисті уподобання. Спробуйте різні сорти та виберіть той, який найбільше подобається вам.

    Типи чаю: заварний або в пакетиках

    В інтернет-магазині Coffeum можна вибрати обидва варіанти трав’яного чаю.

    Напій із пакетика швидше заварюється, адже містить дрібніші частинки трав. Такий спосіб одержання чаю зручний: не вимагає додаткового посуду у вигляді чайничка для заварювання чи сіточки.

    Не варто розділяти поширену думку, що чай у пакетиках – це продукт із присутністю сторонніх домішок та вторинної сировини. Наш магазин пропонує продукцію надійних виробників, які приділяють підвищену увагу правилам збирання та фасування трав. Тому шкідливі добавки, сміття у складі чаю виключені.

    Заварний чай вимагатиме від вас трохи терпіння, щоб розкрити аромат та смакові ансамблі всіх інгредієнтів. Переваги такого чаю в тому, що ви бачите всі великі компоненти: сушені шматочки фруктів, листя, пелюстки або цілісні бутони, що створює ще й приємний візуальний ефект від процесу чаювання.

    Смакові якості трав’яного чаю

    Трав’яний чай може відрізнятись за смаком. Все залежить від складових інгредієнтів. Готовий напій може мати кислий, солодкий, гіркуватий чи навіть пряний смак.

    Чай із трав за смаковими характеристиками може мати безліч варіацій.

    Ось найпоширеніші трав’яні чаї, купити які можна в Україні:

    • м’ятний: освіжаючий та пряний, іноді з нотами лимона;
    • лимонний: кислий і свіжий, з цитрусовими нотками та трав’яним післясмаком;
    • горіховий: терпкий та злегка гіркий, з ароматом горіхів та трав;
    • фруктовий: солодкий та соковитий, з яскравими нотками, наприклад, яблука, журавлини або ожини;
    • імбирний: гострий та пряний, з нотами імбиру та цитрусових;
    • ромашковий: м’який та ніжний, з квітковими нотками.
    • комбінація з кількох видів трав: наприклад, поєднання розмарину та м’яти, чебрецю та лаванди.

    Користь, властивості, характеристики

    Трав’яний чай – це натуральний напій, корисний для здоров’я.

    Доведено, що він:

    • Містить антиоксиданти – поліфеноли, які сприяють захисту організму від вільних радикалів.
    • Покращує травлення. Деякі трави, такі як м’ята та імбир, можуть позитивно впливати на процеси травлення та зменшувати здуття.
    • Знижує рівень стресу, покращує сон. Наприклад, чай з ромашки та валеріани на ніч сприятиме гарному засинанню.
    • Підвищує захисні функції імунної системи. Чай на основі ехінацеї та звіробою захистить від інфекцій.
      Допомагає знизити рівень холестерину. Трав’яний ройбуш відноситься до такої категорії чаїв.
      Регулярне вживання трав’яного чаю допоможе покращити стан вашого організму загалом.